ücretli!

2010/12/28 § 3 Yorum


Devletin bile öğretmenleri sömürmeye çalıştığı Ücretli öğretmenliğe dur!!

dila

Reklamlar

Tagged: , , ,

§ 3 Responses to ücretli!

 • exhorder dedi ki:

  kapitalist sistemde, ekonomik organizma emek-gücüne şiddetle ihtiyaç duyar. çünkü artı-değer sömürüsü ödenmemiş emek-gücünden elde edilir. bu nedenle kapitalist organizma, çalışmayan ve işsiz kesmi sürekli yutmaya ve istihdam etmeye çalışır. çalışmak istemeyenlere de “asalak” yaftası takar. artı-değerin, nesnel sermayeye dönüşümü, şu anki ekonomi politiğin temel eşya yasası olduğundan, ne kadar fazla istihdam o kadar fazla sermaye artırımı demektir. ama buna karşın, organizmanın örgütsüzlüğü ve rasyonalizm yoksunluğu nedeniyle mutlaka çıkan ekonomik krizlerle istihdam darmadağın olur ve işsizler ordusu da buna paralel olarak sürekli artar. nisbi refah dönemlerinde yaşanan artı-değer sömürüsü, sermayeyi artırıp alım gücünü tedricen düşürdüğü ölçüde buhran derinleşir ve sonun kesinti ile yani krizle sonuçlanır.
  ama insanlar ve özellikle de proletarya, emeklerini satarak yaşamanın dışındaki tüm araçlardan ve mülklerden tecrit edildiğinden artı-değer sömürüsüne rağmen çalışırlar. amaç açlıktan ölmektense, bir kaç kapitalist ve burjuva asalağın hesabına çalışmayı kabul etmekten ibarettir.
  artı değer, bilindiği gibi iki şekilde işliyor. ilki işgününün uzatılması (mutlak artı değer) buna karşılık ücretlerin sabit tutulmaya çalışılması. ikincisi ise işgününün sabit tutulup,makineleşme ile işçiyi ya da çalışanları daha fazla meta üretmeye zorlama, yani emek-gücüne daha fazla efor sarfettirmekten ibaret. bu iki yöntem kapitalist karın temelidir. elde edilen tüm kâr, sermayeye dönüştükten sonra dolaşıma girer ve ulusal ekonomiyi meydana getirir. bu ekonomiden büyük payı hisseleri elinde tutan kapitalistler alır. sonra orta ve küçük kapitalistler, büyük kapitalistlerin şirketlerinde çalışan yönetici ve personeller, memurlar. sonra kapitalist devletin hükümeti ordusu ve bu iki organa bağlı çalışan herkese dağılır. en az payı ise proletarya, yani modern sanayi işçisi alır. bütün değeri yaratmasına rağmen, sömürüldüğünden artı-değerden geri kalan geçim araçları dışında eline bir şey geçmez.

  • fhfm dedi ki:

   Mail atmak istedim size ama adresinize iletilemedi..
   Çok çok teşekkür ederim ilginize..Sen de DUR de hareketine desteğinizin devamını dilerim
   Sevgiler
   Dila

 • exhorder dedi ki:

  önemli değil 🙂 bu köhne düzen bir gün yıkılacak elbetteki, ezilenlerin silahıyla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading ücretli! at sen de DUR de!!.

meta

%d blogcu bunu beğendi: